Cup Kek Tarifi

Cup Kek Tarifi

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın Adıyla.

Bir zaman ki, Rabbin meleklere: “Muhakkak Ben yerde bir halife yaratıcıyım!” buyurmuştu da, onlar: “Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek bir kimseyi mi yaratacaksın? Oysa biz daima Sana hamdinle tespihte bulunmaktyız ve sürekli Seni takdis etmekteyiz!” demişlerdi.

O (Allâh-u Teala): “sizin bilemeyeceğiniz şeyleri şüphesiz ki Ben bilmekteyim!” buyurmuştu.

O (Allâh-u Teala), isimleri tümüyle Adem’e öğretmişti. Sonra onları meleklere arz etmişti de: “İşte şunların adlarını bana bildirin! Eğer siz sadıklar olduysanız!” buyurmuştu.

Demişlerdi ki: “tesbîh Sana! Bizim için, Senin bize öğretmiş olduğun şeylerden başka hiçbir bilgi yoktur. Şüphesiz ki Alîm de, Hakîm de Sensin ancak Sen! (Bu yüzden biz, senin öğretmene muhtacız ve Adem’i halife seçmene razıyız.)”

O: “Ey Adem! Bunların isimlerini onlara haber ver!” buyurmuştu. Bunun üzerine o (Adem) onlara bunların isimlerini haber verince, (Allâh-u Teala) buyurmuştu ki: “Ben size: ‘Göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki Ben bilmekteyim!’ dememişmiydim?”

O zaman ki Biz meleklere: “Adem’e secde edin!” buyurmuştuk da, onlar hemen secde etmişlerdi. Ancak İblis kaçındı ve iyice büyüklendi. Zaten o kafirlerdendi.

Biz: “Ey Adem! Sen ve eşin cennete yerleşin, ikiniz de onda dilediğiniz yerde bolca yiyin! İşte şu ağaca ise yaklaşmayın, sonra ikiniz de zalimlerden olursunuz.” buyurduk.

Derken şeytan ikisini de (ağaçtan yemeye teşvik ederek)  ondan sebep (yanlışa) zelleye sevk etti ve içinde bulundukları (cennet nimetlerinden ibaret o güzelim) şeylerden onları çıkardı. (O zaman) Biz de:

“(Ey Adem ile Havva ve ey İblis! Zürriyetlerinizin birbirlerine karşı sergileyeceği düşmanlık, sulüm ve azgınlıklar yüzünden) bir kısmınız diğer bir kısma düşman olarak (cennetten) inin. (Ecelinizin gelip çatacağı) belli bir zamana kadar yerde sizin için bir yerleşim yeri ve bir yaşantı vardır.” buyurduk.

Bunun üzerine Adem Rabbinden birtakım kelimeler öğrenip kabulle karşıladı ( ve o dualarla Rabbine yalvarmaya başladı), O da hemen onun tevbesini kabul etti.  Çünkü şüphesiz (tevbe etmeleri için kullarına çokça yardım eden ve tevbe ettiklerinde bolca kabul buyuran) Tevvâb da, (onlara son derece merhamet edip acıyan) Rahîm de O’dur; ancak O!

(O zaman) buyurduk ki: “Hepiniz birlikte oradan inin! eğer gerçekten Benden size bir hidayet gelirse, artık her kim ki Benim hidayetime uymuştur; işte onlar üzerine hiçbir korku yoktur ve ancak onlar üzülmeyeceklerdir.

Ama o kimseler ki kafir olmuşlar ve ayetlerimizi yalanlamışlardır; işte sana! Onlar o ateşin arkadaşlarıdır. Kendileri onun içinde ebedi kalıcılardır.”

(Sure:1 / Bakara, 30-39)

 

Cup Kek için Malzemeler:

4 adet yumurta,
1 su bardağı şeker,
1 su bardağı sıvı yağ,
1 su bardağı süt,
80 gram benmari usulü eritilmiş bitter çikolata,
yada 25 gram yani 1 küçük paket kakao,
1 portakal kabuğu rendesi,
1 tatlı kaşığı vanilya özütü yada 1 paket vanilya,
1 paket kabartma tozu,
2 buçuk su bardağı un,

İç Dolgusu İçin:

1 paket hazır böğürtlenli sos
ya da tercih ettiğiniz başka bir marmelat, reçel, sos

Kreması İçin:

400 ml sıvı krema,
400 gram sütlü küvertür çikolata,
1 tatlı kaşığı tereyağı,

Dekor İçin:

Pasta şekerlemeleri,
Şeker hamurundan yapılmış süslemeler,
Çikolatadan yapılmış süslemeler,
Cup Kek Yapılışı

 

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. yolcu diyor ki:

    Bütün güzel tatlılar bir arada, insan baktıkça canı çekiyo

  2. kamer diyor ki:

    diyetteyim……baktıkça ağzımın suyu akıyor:(……..

Yorum Yaz